Wyszukiwarka opisów zawodów - Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach


Wyszukiwarka opisów zawodów

Nazwa: Pracownik solarium
Kod: 514205
Synteza:
Pracownik solarium przygotowuje do pracy i obsługuje urządzenie solaryjne oraz dobiera preparaty do zabiegu solaryjnego.
Głównym zadaniem pracownika solarium jest zapewnienie bezpiecznych kąpieli solaryjnych. Cel ten pracownik solarium osiąga poprzez wykonanie zadań zawodowych takich, jak zorganizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP i ppoż. oraz ochroną środowiska, a następnie przygotowanie zgodnie z instrukcjami urządzenia solaryjnego do wykonania kąpieli solaryjnych. Przed kąpielą solaryjną pracownik solarium ocenia stan skóry twarzy i ciała oraz przedstawia osobie korzystającej z kąpieli solaryjnej propozycję doboru odpowiednich do rodzaju skóry i karnacji preparatów. Ocena stanu skóry twarzy i ciała tak przed zabiegiem opalania, jak i po zabiegu opalania jest bardzo ważna, ponieważ gwarantuje bezpieczne korzystanie z kąpieli solaryjnej. Pracownik solarium dobiera również preparaty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, które po zabiegu w warunkach domowych powodują przedłużenie utrzymania efektu opalonego ciała i twarzy.
Zadania zawodowe:
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska;
  • przygotowywanie urządzenia solaryjnego do wykonywania kąpieli solaryjnych;
  • programowanie urządzenia do kąpieli solaryjnych;
  • dezynfekowanie urządzenia solaryjnego;
  • ocenianie stanu skóry twarzy i ciała przed kąpielą solaryjną;
  • dobieranie preparatów do rodzaju skóry i karnacji przed kąpielą solaryjną;
  • ocenianie stanu skóry twarzy i ciała po kąpieli solaryjnej;
  • dobieranie preparatów do pielęgnacji skóry twarzy i ciała po zabiegu solaryjnym w warunkach domowych.
Wskazane jest wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe oraz świadectwo lub zaświadczenie ukończenia szkolenia lub kursu zawodowego obejmującego praktykę i teorię dotyczącą podstawowej wiedzy z zakresu dermatologii, higieny oraz zasad bezpiecznego użytkowania promieni świetlówek fluorescencyjnych (lampy niskociśnieniowe, których podział oparty jest o moc znamionową) oraz halogenów (lampy halogenowe stosowane są najczęściej w tej części solarium, która odpowiedzialna jest za opalanie twarzy i są znacznie mocniejsze, tzn. emitują większą dawkę promieniowania UV. Lampy wysokociśnieniowe stosowane są ze specjalnymi filtrami odpowiadającymi za odfiltrowanie szkodliwych promieni UV-C.
Dodatkowe zadania zawodowe: .

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę